Jackie Chan

8. července 2009 v 19:40 |  Jackie Chan
Jackie se narodil 07.04.1954 v Hong Kongu.Během studií se Jackie zúčastnil natáčení několika filmů jako komparsista.Po ukončení studia se živil jako kaskadér.Kaskadéra také dělal ve filmu "Fist of Fury(1972),kde si hlavní roli zahrál Bruce Lee.S Brucem si zahrál ještě při natáčení akčního filmu Drak přichází(1973).Po tragické smrti Bruceho v roce 1973 začal spolupracovat s Lo Weiem jedním z nejúspěšnějších hong kongských režisérů.Weiem z Jackieho chtěl udělat nového Bruce Leeho.Jejich spolupráce však nevyšla a Jackie se rozhodl pro vlastní charakter komediálního akčního herce.

Jeho prvním velkým hitem byl film "Snake in the Eagle's Shadow(1978).První úspěch přebyl ještě větším úspěchem v kung-fu komedii Mistrův syn.Po těchto úspěších se opět spojil s Lo Weiem a natočil velmi úspěšný film Odvážná hyena(1980).Lo Weiův přístup neumožňoval Jackiemu větší tvůrčí volnost a proto se spojil filmovou společností Golden Harvest,pro kterou pracoval jako kaskadér.Jejich prvním filmem byl "Young Master"(1980).Jackie se díky těmto všem úspěchům stal nejznámějším a nejlépe placeným hercem Asie.Pro celosvětovou popularitu mu scházelo prosadit se v Americe,proto v roce 1980 natočil svůj první americký film "The Big Brawl".O rok později si zahrál v menší roli s Burtem Reynoldsem v akční komedii Dělová koule a v roce 1984 v jejím pokračování Dělová koule II.

Po návratu zpět do Hong Kongu napsal scénáře a režíroval několik akčních komedií včetně "Project A /'A' gai waak juk jaap/","Police Story" a "Armor of God". Během natáčení Police Story se zranilo mnoho kaskadérů, a proto Jackie založil Asociaci kaskadérů Jackieho Chana "Jackie Chan Stuntman Association". Asociace se starala o účty za ošetření a Jackie osobně trénoval její členy.Sám Jackie si při natáčení Armor of God při pádu ze stromu poranil lebku a s poškozením mozku byl odvezen do nemocnice,kde podstoupil operaci.

Nikdo nevěřil,že se vrátí zpět do filmového průmyslu v kondici jakou měl předtím.Jackie to zvládl a navíc si v roce 1986 založil vlastní produkční společnost Golden Way a agenturu Jackie's Angels, pro obsazování talentů do svých filmů.V roce 1993 natočil jeden z mála filmů bez komických prvků "Crime Story".Za svou celoživotní práci získal v roce 1995 cenu MTV "MTV's Lifetime Achievement Award".V USA se Jackiemu podařilo pořádně prorazit o rok později v akční komedii Rachot v Bronxu.Po dvou méně úspěšných filmech První rána(1997) a Terč (1998),přichází další obrovský hit Křižovatka smrti.V akčním filmu si zahrál inspektora Leeho po boku Chrise Tuckera.V roce 2000 si s Owenem Wilsonem a Lucy Liu zahrál v akční westernové komedii Tenkrát na východe.
Následující léto se Jackie opět spojil s Chrisem Tuckerem na pokračování Křižovatka smrti 2,který zopakoval úspěchy prvního dílu.S kráskou Jennifer Love Hewittovou si zahrál ve filmu "Tuxedo" a stejný rok se opět spojil s Owenem Wilsonem ve filmu Rytíři ze Šanghaje.V roce 2004 ztvárnil roli číňana z francouskou přezdívkou Passepartouta ve filmu Cesta kolem světa za 80. dní.Jackie má jednoho syna J.C. s tchajwanskou herečkou Lin Feng-Chiao, se kterou se roku 1983 oženil.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama