Islám

2. srpna 2009 v 16:01 |  Referáty
Islám není tak tajemný,jak se ti může na první pohled zdát.Patří mezi monoteistická náboženství.Znamená to,že stejně jako židovské nebo křesťanské náboženství uznává jediného boha.Z této trojice je nejmladší a jeho počátky se datují kolem roku 610.V tomto roce muž zvaný Mohamed začal v Arábii kázat nové náboženství,kterému říkáme islám.

Mohamed hlásal lidem,aby poslouchali Alláha-jediného opravdového boha.Učil muslimy,aby se modlili pětkrát denně,dávali peníze chudým a během ramadánu se zdrželi jídla a pití.Mohamed teké řekl,že všichni muslimové by se měli alespoň jednou za život vydat do Mekky-nejposvátnějšího místa všech muslimů.
Mohamed začal kázat v Mekce,ale bohatí obchodníci jej vyhnali a on roku 622 utelk do Medíny.O dva oky později napadla armáda z Mekky Medinu,ale Mohamed a jeho stoupenci bojovali jako lvi a bitvu vyhráli.Po tomto vítězství mnozí lidé v Arábii začali vyznávat islám.
Po smrti Mohameda stáli v čele muslimů vůdci,kteří se nazývali chalífové.Bojovali v mnoha bitvách,protože chtěli dobít další území.Do poloviny osmého století vytvořili se rozprostírala od severní Indie na východě až po Španělsko na západě.Za pouhých 100let byla větší než římská říše v době svého vrcholu.
Jakmile chalífové dobyli nějaké území,dali okamžitě postavit mešity,aby se lidé měli kde modlit.Skalní chrám v Jeruzalémě je část mešity,která byla postavena padesát let poté,co Arabové ovládli toto město.
Islámské náboženství šířili jak vojáci,tak obchodníci.Cesty arabských obchodníků vedly nejen přes celou říši,ale i za její hranice.Když se obchodníci někde setkali,zakládali nová muslimská města.
Muslimové se modlí v překrásných stavbách zvaných mešity.Věřící svolává k modlidbám takzvaný muezzin,který stojí ve vysoké věži minaretu.Kdybys vstoupil do takové mešity,nikde byste neviděli vyobrazená zvířata ani lidské postavy.Při výzdobě mešit není dovolené kohokoli zobrazovat.Místo toho zdobí mešity mozaiky,vzorované dlaždičky a kachle.
Dnes je islám rozšířen zejména v Africe a v Asii,ale s arabskou architekrutou se můžete setkat i u nás.Například u zámku Lednice stojí minaret a mešity najdeš v naich největších městech v Praze a Brně.Do mešity je zakázáno chodit v botách,a pokud tam výjde dívka,tak musí být zahalená ještě před vstupem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama